Znienawidzony spam telefoniczny

Znienawidzony spam telefoniczny

Spam za pomocą skrzynki e-mail w ostatnich czasach stał się bardzo popularny. Nie jest chyba jednak aż tak męczący, jak ten stosowany drogą bardziej bezpośrednią, zakłócającą nasz spokój – przez rozmowy telefoniczne. Bezpośredni kontakt zawsze staje się bardziej przekonujący, przez co stajemy się ofiarami manipulacji. Codziennie są nowe – jedno, dwa, trzy nieznane połączenia. Kto dzwoni? Skąd ma nasz numer? Dlaczego to się tak często powtarza? I jak zapobiec temu irytującemu zjawisku?

Aby się dowiedzieć, przeczytaj niżej. Nie każdy ma cierpliwość, by odrzucać nieznane numery, nagabujące nas w ciągu dnia. Co ciekawe, często się łudzimy, że dzwoni ktoś ze znajomych czy bliskich – automatycznie odbieramy. Choć, oczywiście, znajdą się też osoby, które z góry odrzucą przychodzące połączenie, jeżeli dzwoniący nie jest wpisany w ich skrzynkę kontaktów.

A co najlepiej jest w takiej sytuacji zrobić? Najrozsądniej byłoby zwyczajnie nie odbierać telefonów od obcych numerów. Niestety, nie jest to metoda właściwa dla każdego, bo na przykład ktoś, kto prowadzi firmę, musi odbierać również od niezapisanych kontaktów, trudno jest więc zrobić gruntowną selekcję. Najprostszą metodą jest sukcesywne blokowanie nieznanych numerów – nie będą nas więcej męczyć. Jest to bardzo stanowcze, ale dzięki temu mamy choć jednego natręta z głowy. Ale co z resztą?

No właśnie. Sposobów jest kilka. Zalecamy chociażby odwiedzanie najbardziej znanej w Polsce strony https://www.ktoto.info/ i sprawdzanie poszczególnych numerów. Jej intencją jest, aby móc zlokalizować męczący numer – by móc wiedzieć, czy był już zgłaszany jako spam, czy nie. To pomoże nam ułatwić decyzję o zablokowaniu lub odrzucaniu połączeń. Jeżeli numer jest prywatny, niestety nie dowiemy się niczego więcej.

Warto również ograniczyć podawanie swojego numeru telefonu – wszak podaje się go tylko bliskim osobom, osobom z naszego środowiska pracy, klientom – nie obcym, którzy mogą wykorzystać przywilej posiadania go w szkodliwy dla nas sposób. Poza męczącymi telemarketerami, którym najczęściej grzecznie odmawiamy, możemy natknąć się na telefonicznego oszusta – a tu w przypadku osób starszych lub bardzo naiwnych – skutki mogą być opłakane. Musimy uważać, bo kradzież szerzona poprzez telefonię stała się bardzo znanym sposobem łatwego zarobku. Niestety, samych sprawców trudno później uchwycić, gdyż zmieniają karty i numery telefonów.

Dobrą wiadomością jest, że coraz częściej spotykamy się ze świeżo wprowadzaną technologią na naszych smartfonach, gdzie otrzymujemy powiadomienie o spamie. Działa to w ten sposób, że pod połączeniem przychodzącym wyświetla się informacja o podejrzeniu spamu. Możemy być za to wdzięczni, ponieważ w ten sposób oszczędzamy mnóstwo czasu na długie rozmowy z telemarketerami, którym czasami nie potrafimy odmówić poświęcenia czasu na „tylko dwa pytania”.

Ważne jest, aby wiedza o spamie telefonicznym rozszerzała się – zwłaszcza w przypadku tych skrajnych przypadków, jakimi są oszustwa. Nie pozwólmy, aby dotykały one członków naszych rodzin, naszych znajomych. Gdy jesteś świadkiem telefonicznego oszustwa – reaguj.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *