Uzależnienie od telefonu na porządku dziennym

Uzależnienie od telefonu na porządku dziennym

Uzależnienie od telefonu jest chorobą na porządku dziennym – wszak kto nie czuje dyskomfortu, gdy nagle odkrywa, że nie ma przy sobie tego przenośnego komunikatora, mieszczącego się w kieszeni? Kiedy nie czujemy telefonu, wpadamy w panikę – boimy się, że zgubiliśmy coś cennego. Pytanie tylko, czy słuszne jest odczuwanie silnego stresu w momencie, gdy naszego sprzętu nie używamy od zaledwie kilku minut, a wiemy, że jest w pobliżu? Czy podchodzi to już pod pewien rodzaj obsesji? Telefon jest fundamentem istnienia, pewnym poczuciem bezpieczeństwa?

Może ty też odczuwasz, że ostatnio zbyt wiele czasu poświęcasz na przeglądanie stron internetowych w telefonie, zamiast porozmawiać z bliską osobą, wykonać swoje obowiązki, w końcu wyspać się do pracy? Może zaniedbujesz podstawowe czynności życiowe i odpuszczasz pewne plany na rzecz scrollowania social mediów? Koniecznie przeczytaj ten tekst, aby dowiedzieć się, jak sobie poradzić z tym coraz powszechniejszym obecnie problemem. Przede wszystkim należy zacząć od samego siebie – powinniśmy ograniczyć korzystanie ze smartfona w sytuacji, gdy zmienia się to w jedynie bezmyślne i bezcelowe przeglądanie Internetu. Oczywiście od czasu do czasu – nie jest to niczym szkodliwym, ale kiedy staje się jak narkotyk – musimy to robić, w mechanicznym odruchu, zajmuje to sporą część naszego życia, zaburza codzienne funkcjonowanie – mówimy o uzależnieniu.

Ograniczenie może wydawać nam się wówczas czymś bardzo ciężkim, skoro do tej pory w każdej wolnej chwili sięgaliśmy po telefon. Należy więc zamienić ten nawyk na coś innego – należałoby zająć się czymś konkretnym, czymś, co odwróci naszą uwagę od ekranu. Możemy znaleźć sobie nowe hobby – na przykład zaangażować się w aktywność fizyczną, artystyczną, przeczytać nową książkę, rozwinąć nowe umiejętności – kulinarne, muzyczne, plastyczne. Możemy zająć się zwykłymi domowymi obowiązkami, na przykład sprzątaniem – a z telefonu puścić muzykę, aby nie korciło nas, by coś w nim przeglądać.

Czasem nie zdajemy sobie sprawy z wagi problemu, nie widzimy, że coraz częściej skupiamy się na tym, jakie zdjęcia dodać na Instagrama, Facebooka, jaki nowy trend panuje na TikToku. Nie byłoby to niepokojące, gdyby nie to, że ty, myślom poświęcamy większość dnia i przez to zaniedbujemy samych siebie. Może rozmowa z bliskimi uświadomi nam nasze uzależnienie i wesprą nas w działaniach prowadzących do wyjścia z marazmu. Dobrym sposobem na zminimalizowanie czasu marnowanego w social mediach jest pobranie aplikacji, za pomocą których mamy możliwość ustawienia limitów. Dzięki temu będziemy kontrolować, jak długo bawimy się w Internecie. Uświadomi to nam, że ten sam czas moglibyśmy poświęcić na pożyteczne działanie, coś co nas w jakiś sposób rozwinie.

Musimy pamiętać, że za długie wpatrywanie się w ekran – czy telefonu, czy komputera, skutecznie pogarsza wzrok, powoduje przewlekłe bóle głowy, karku, często wpływa na bezsenność. Może przyczynić się do pogłębienia depresji, obniżenia nastroju. Negatywnych skutków jest cała lista. Zadbajmy o siebie i smartfonowi też pozwólmy… odpocząć.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *