Smartfony stały się głównym narzędziem służącym nie tylko do kontaktu, ale przede wszystkim do odczłowieczenia ludzkości w dwudziestym pierwszym wieku. To dość mocny zarzut, biorąc pod uwagę, jak bardzo ułatwiły nam życie. Dzięki nim mamy stałą nawigację, dostęp do kalendarza, kamery czy aparatu, a przede wszystkim nieograniczoną możliwość korzystania z Internetu, gdzie znajdziemy wszelkie informacje dotyczące wydarzeń na świecie. Ale niestety, właśnie nieustanne podłączenie od sieci stało się przyczyną uzależnienia od telefonów komórkowych.
Czy ten problem dotyczy również ciebie? Może ty też niemal non-stop chodzisz z głową zwieszoną do przodu, skupiony na ekranie, swoich sprawach, przychodzących wiadomościach, napływających zewsząd nowinkach i mniej poważnych elementach społeczności internetowej, takich jak chociażby memy czy śmieszne filmiki. Nie ma się czego wstydzić, problem staje się bowiem coraz powszechniejszy, dotyka przede wszystkim młode osoby, podatne na uzależnianie się od stałych bodźców zewnętrznych.
Nie martw się, choć oczywiście jest to przykre, że ty również zmagasz się z podobnym problemem; jest na to jednak szereg rozwiązań, które możesz zastosować, by w końcu umieć poradzić sobie z nerwowym sięganiem po telefon i scrollowaniem mediów społecznościowych, mimo że robiłeś to dosłownie przed chwilą. Przygotuj się jednak na pewne wyrzeczenia, w końcu jak każda walka z nałogiem, może bywać ciężka, mieć gorsze i lepsze momenty. Skup się na tych lepszych.
Przede wszystkim zacznij od wprowadzenia zdrowych nawyków do swojego codziennego funkcjonowania. Wystarczy zatrzymać się na chwilę, skupić na danym momencie, danej czynności lub jej braku, starać się żyć tu i teraz. To pozwoli ci uświadomić sobie, że warto cieszyć się życiem i nie zawsze wszystko rejestrować za pomocą telefonu komórkowego.
Poranki zarezerwuj dla siebie, dla oddechu i właściwego nastawienia do całego dnia. Zjedz pełnowartościowy posiłek (jeśli nie masz pomysłu to polecamy oczywiście blog kulinarny prostepesto.pl), wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających, a może chwilę pobiegaj lub pospaceruj. Wszystko to, co pomoże ci pozytywnie nastawić się do kolejnego dnia, będzie dla ciebie dobre, ważne jednak, abyś tak skoncentrował się na sobie, abyś na ten czas wyciszył, odłożył na bok telefon. Daj sobie ten czas. Ile to będzie trwało? Pół godziny, godzinę? Ważne jest, abyś w tym czasie nie przeglądał mediów społecznościowych ani artykułów o celebrytach na swoim smartfonie. Dlaczego? Rezygnując z porannego odruchu sięgnięcia po telefon, stawiasz pierwszy krok w walce z nałogiem. Jeżeli od rana nie będziesz miał potrzeby przejrzenia głupotek w Internecie, będziesz miał o wiele mniejszą ochotę i potrzebę robić to w ciągu dnia.
Istotne są również wieczory – druga skrajna pora doby, z tego względu, że jest to czas, w którym powinieneś przygotować się do udania na spoczynek. Nocą powinieneś zminimalizować ilość bodźców do ciebie docierających. Postaraj się schować telefon na noc do szuflady, a jeżeli masz możliwość nastawienia tradycyjnego budzika – wynieś go z sypialni do innego pokoju. To pomoże ci spokojnie zasnąć.
Zostaw komentarz