Smartfomania stała się prawdziwą zarazą

Smartfomania stała się prawdziwą zarazą

Smartfomania stała się prawdziwą zarazą, od której nie umiemy się opędzić. Większość ludzi, poruszająca się po mieście, jest skupiona na własnych sprawach, nie zwracając uwagi na to, co się dzieje dookoła. Rzeczywistość ich otaczająca przestaje mieć znaczenie, możemy zaobserwować zjawisko, jak coraz częściej ludzie wpadają na siebie, zapatrzeni w ekrany komórek.

Ale, co najgorsze, nie tylko ci zagonieni są skoncentrowani na wyświetlaczach smartfonów. Również w domach spotykamy się z przykrym obrazkiem rodziny siedzącej przy stole, gdzie każdy pochłonięty jest swoim ekranem. Rozmowa się nie klei, więc albo wcale jej nie ma, albo jest, ale ma się wrażenie, że każdy odpowiada z lekkim opóźnieniem, bez emocji, bo każdy jest tak skupiony na własnych sprawach. Absurdalnie telefony komórkowe zniszczyły relacje międzyludzkie i oddaliły nas od siebie, mimo że przecież miało być zupełnie odwrotnie. Owszem, możemy skontaktować się z ludźmi z drugiego końca świata, ale czy muszą na tym tracić osoby nam najbliższe? Czemu tak ciężko nam razem usiąść, porozmawiać, pobyć w jednym gronie i nie musieć non-stop odczytywać nowych powiadomień, odpisywać na komentarze i wiadomości? Nie pokazywać co chwilę czegoś, co właśnie odkryliśmy gdzieś w czeluściach Internetu? Ludzie sami zgotowali sobie taki los, ponieważ to w smartfonach odnaleźli najwygodniejszą, najprostszą formę rozrywki, tym samym nieco uwsteczniając się i pogrzebując swe prawdziwe fascynacje, pasje, hobby.

Możliwe, że czytasz ten tekst, bo bardzo chciałbyś odnaleźć rozwiązanie na swój problem, jakim jest uzależnienie od telefonu komórkowego. Jeśli tak, chcemy, abyś wiedział, że cię nie zawiedziemy. Przygotowaliśmy listę porad, jak wyjść z nałogu, manii smartfonowej. Kto wie, może właśnie tobie one pomogą i znów będziesz w stanie funkcjonować bez natrętnej potrzeby przeglądania telefonu, skupiania się na nowinkach ze świata, stałego kontaktu ze znajomymi, bo zastąpisz to wszystko życiem… w rzeczywistości, tu i teraz?

Po pierwsze zalecamy powrót do starej fascynacji lub – jeżeli takowej nie było – odnalezienie jakiegokolwiek zajęcia, które będzie wspaniałą formą rozrywki, a równocześnie pasją, czymś przyjemnym dla ciebie. Przykład? Może w ramach relaksu uwielbiasz dbać o rośliny, podlewać je, przesadzać? Może, gdy masz ochotę odpocząć, wyciągasz kolorowankę i malujesz jak najstaranniej? Może wolisz pobiegać, poskakać, zrobić trening lub posegregować zdjęcia, bo jesteś prawdziwym fanem fotografii? Albo chcesz się sprawdzić w kulinariach – pomoże blog pychamniam.pl. Jest w czym wybierać, więc na pewno znajdziesz jakieś działanie dla siebie.

Nie zniechęcaj się od razu, stosuj metodę prób i błędów. To, że nie spodoba ci się poranny jogging, nie oznacza przecież, że nie polubisz spokojnego spaceru do ulubionego parku? No właśnie. Tak samo z wszystkimi innymi pasjami. Z pewnością uda ci się coś znaleźć.

Po drugie – powinieneś zadbać o poranki i wieczory, aby właśnie wtedy unikać sięgania po telefon. Gdy robisz to w tych porach dnia, zwiększasz szanse na utrwalanie się pewnych odruchów. Zatem postaraj się o poranku myśleć o przygotowaniu do nadchodzącego dnia, sporządź plan celów na dany dzień. A wieczorem postaw na zrelaksowanie, odprężenie ciała i myśli, nie dokładaj mu bodźców poprzez korzystanie z mediów społecznościowych. Odłóż telefon minimum godzinę przed snem i ciesz się wspaniałą nocą i wyśmienitym wypoczynkiem.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *