Nałogi współczesnych czasów

Nałogi współczesnych czasów

Nałogi towarzyszyły ludzkości od zawsze, jednak z biegiem czasu zmienia się ich charakter. Jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce dominowały takie nałogi jak: alkoholizm, nikotynizm czy hazard. Obecnie pojawiają się zupełnie nowe uzależnienia od zakupów, telefonu, gier czy dbania o zdrowe odżywianie.

Fitoreksja-co to takiego?

Fitoreksja to obsesja na punkcie bycia fit. Osoby, które cierpią na to uzależnienie chcą być sprawne i wysportowane. Bardzo często mają one dużą obsesję na temat swojej wagi i chciałyby zawsze idealnie wyglądać. To uzależnienie zdecydowanie najczęściej pojawia się u kobiet, jednak obecnie jest także spora grupa panów, którzy są uzależnieni od chodzenia na siłownię. Na pewno każdy z nas zauważył, że w naszym otoczeniu przybywa osób, które regularnie jeżdżą rowerem albo biegają i biorą udział w biegach masowych i maratonach. Problem zaczyna się wtedy, gdy przez bycie fit zaniedbujemy swoje inne obowiązki i aktywności. Osoba, która jest uzależniona od ćwiczeń nie będzie potrafiła na przykład opuścić treningu nawet wtedy, gdy trzeba pójść z bliską osobą do lekarza. Fitoreksja sprawia także, że dana osoba używa licznych aplikacji, często się waży i sprawdza wszelkie parametry, co może być bardzo frustrujące.

Uzależnienie od zakupów

W obecnych czasach wiele osób jest także uzależnionych od zakupów. Na to zjawisko duży wpływ ma dostępność do zakupów internetowych. Są osoby, które potrafią godzinami śledzić różnego typu portale zakupowe czy portale z promocjami. Polowanie na okazję czy branie udziału w aukcjach przynosi takim osobom wzrost adrenaliny. Niestety przesadzanie z zakupami może mieć fatalne skutki. Osoby te dość często kupują przedmioty, których nie potrzebują, przez co później nie mogą zapanować nad porządkiem w domu. Najgorsze jest jednak to, że tracą umiar w wydawaniu pieniędzy, co może być źródłem konfliktów małżeńskich. Takie zachowania dla osoby ogarniętej tym nałogiem zwykle łączą się z ogromnym poczuciem winy. Każda osoba, która zauważa, że odczuwa przymus związany z robieniem kolejnych zakupów, powinna to potraktować jako sygnał alarmowy.

Uzależnienie od telefonu

Uzależnienie od smartfona to problem, który w mniejszym lub większym stopniu dotyczy dzisiaj większości społeczeństwa. Żyjemy w czasach, kiedy w zasadzie nie da się już funkcjonować bez telefonu, bo ma on zbyt wiele funkcji zawartych w sobie. Na powstawanie tego nałogu przyczyniają się twórcy portali internetowych, które robią wszystko, aby zatrzymać użytkowników jak najdłużej. Niestety w Internecie mamy mnóstwo mało wartościowych treści, po przeczytaniu których czujemy tylko niesmak z powodu straconego czasu. Jednocześnie wielu z nas jest uzależnionych od bycia na bieżąco, chcemy być online, bo obawiamy się, że coś ważnego nas ominie. Aby poradzić sobie z tym problemem warto wyznaczać sobie godziny bez telefonu albo korzystać ze specjalnych aplikacji, które mierzą czas spędzony w sieci oraz blokują wybrane strony.

Jak widać w dzisiejszych czasach czyhają na nas liczne, nowe nałogi. Warto być tego świadomym, by móc w porę zapobiec kłopotom. Jeśli jednak sprawy wymkną się spod kontroli, zawsze warto skorzystać z pomocy, jaką świadczy psycholog.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *