Nadużywasz swojego smartfona? Jesteś uzależniony od dóbr płynących ze stałego połączenia z Internetem? Koniecznie przeczytaj ten tekst. Badania dowodzą, że na stale pogarszający się wzrok wpływa między innymi narażenie na światło niebieskie z ekranów komputera czy smartfona. Wiesz, że coraz gorzej widzisz? Może powinieneś zmniejszyć jasność na swoim telefonie?
Zbyt częste używanie telefonu może prowadzić również do zaburzeń snu. Gdy większość dnia siedzisz przed telefonem, wieczorem możesz dodatkowo pobudzić się jasnością ekranu. Czasem, gdy próbujemy odpłynąć w krainę snów, ale mamy jakiś opór i sprawia nam to trudność, sięgamy po telefon. Jednak to przynosi skutek odwrotny od zamierzonego – sprawiamy, że jesteśmy pobudzeni jeszcze bardziej. Warto zadbać o higienę snu i wieczorami ograniczać korzystanie z telefonu.
Telefon nie jest też odpowiednim lekarstwem na spadek samopoczucia i depresyjne myśli. To jedynie ucieczka do wirtualnego świata, od którego bardzo łatwo się uzależnić. Na etapie pogłębionej depresji może stać się powodem do nasilonych stanów lękowych i obniżenia nastroju. Aby nie popadać w skrajność, należy pilnować czasu spędzanego przed ekranem. Dobrze byłoby, gdyby ten czas nie przekraczał godziny dziennie, ale jeśli to niemożliwe – chociażby ze względu na pracę – to należałoby wprowadzać sobie przerwy. Zamknięcie między czterema ścianami i całodzienne patrzenie w ekran bardzo łatwo przysłuży się do bólów migrenowych, niedotlenienia, spadku koncentracji, bólu oczu i pogorszenia wzroku.
Aby o siebie zadbać, należy nie tylko robić przerwy w postaci godziny czy kilku godzin poświęconych czemuś innemu niż ekranowi – ale również dbać o całe dni wolne od przeglądania Internetu na smartfonie. Odskocznią może być aktywność fizyczna, medytacja, modlitwa, wszelkie hobby, które nie jest powiązane z korzystaniem z Internetu. Może gry planszowe, szachy, piłka nożna, szydełkowanie, fotografia? Warto odnaleźć coś właściwego dla siebie, zagłębić się w to, mieć odskocznię od codzienności skupionej na social mediach i buszowaniu w Internecie.
Młodzież uzależniona od kontaktów przez Internet zaczyna mieć problem z nawiązywaniem relacji w rzeczywistości, co jest bardzo niepokojące. Powinniśmy dbać o to, by młodzi ludzie potrafili nadal ze sobą rozmawiać. Nie da się zbudować silnego społeczeństwa, które potrafi prowadzić dialog tylko przez komunikatory.
Z pewnością do uzależnienia od smart fonów przysłużyła się pandemia koronawirusa w latach 2020 i 2021. Aby jednak dzieci potrafiły wrócić po tej długiej przerwie do realnego świata, potrzebują naszej pomocy. Postaraj się poświęcać czas swojemu dziecku. Nie bądź bierny ani głuchy na jego potrzeby kontaktu – buduj zdrową relację, aby nie uciekało po pomoc do Internetu.
jeżeli zauważysz, że twoje dziecko nie potrafi normalnie funkcjonować bez smartfona, możliwe, że dotknęło je nomofobia. Jest to lęk przed utratą możliwości stałego korzystania z telefonu komórkowego, strach przed straceniem zasięgu czy Internetu.
Zostaw komentarz