Czy wiesz, że około 78% Polaków ma smartfona? Czy też zauważyłeś w związku z tym dziwny paradoks – że ludzie coraz mniej potrafią ze sobą rozmawiać, a więcej czasu spędzają na patrzeniu się w ekran ich małego, wirtualnego świata?
To ciekawa zależność, że telefon stworzony w celu ułatwienia komunikacji, coraz bardziej ją utrudnia. Ostatnio byłam świadkiem, gdy dziewczynka wpatrzona w wyświetlacz przechodziła przez ulicę ze spokojem. Nie widziała nadjeżdżającego tramwaju. Motorniczy usilnie zaczął trąbić, dziewczynka w ostatniej chwili usłyszała i zbiegła na drugą stronę. Czy dając telefon swojemu dziecku, tłumaczymy mu, do czego ma służyć? Czy nie zostawiamy mu za dużej swobody? Pamiętajmy, że nie musimy od razu pozbawiać dziecka całkowicie telefonu – może uczyć się odpowiedzialności, mając do niego dostęp, jednak, gdy widzimy, że maluch stopniowo uzależnia się od bezcelowego używania sprzętu, po prostu wyznaczmy granice.
Ważne jest, by działać jak najwcześniej, dopóki nasze dziecko nie trafi do nieodpowiednich treści w Internecie, nie będzie używało komunikatora w niewłaściwy sposób (np. dokuczając innym), dopóki nie uzależni swojego funkcjonowania od obecności telefonu. Jak z tym walczyć? Zapewnij swojemu dziecku wartościowy rozwój. Jeżeli ma jakieś zainteresowania, na przykład lubi pływać – zapisz dziecko na pływanie, by mogło tę umiejętność doskonalić. Jeśli ma zamiłowanie – może spróbujcie z kółkiem plastycznym. Musisz częściej rozmawiać z maluchem, by się na ciebie otworzył i powiedział ci, co może być jego zainteresowaniem. To na pewno odciągnie go od stałego wpatrywania w ekran telefonu.
Promuj spędzanie czasu na świeżym powietrzu – nie tylko będzie to idealna okazja, by komórkę odłożyć na bok, ale również ruch wpłynie pozytywnie na rozwój fizyczny dziecka i dobry sen. Nie musicie od razu biegać! Jeśli dziecko należy do tych, które wolą spokojny ruch – możecie spacerować czy jeździć na rowerze. Dla każdego się coś znajdzie! Pamiętaj, że zaganianie dziecka od razu po szkole do odrobienia lekcji, też nie jest właściwym postępowaniem. Jak się czujesz po wyjściu z pracy? No, właśnie. Czujesz zmęczenie, potrzebujesz odpoczynku. Gdy dziecko po powrocie ze szkoły słyszy: „Musisz zacząć odrabiać lekcje teraz!” – automatycznie budzi się w nim buntownik i to dlatego najczęściej rozkłada książki na biurku, a pod nim trzyma telefon i gra w gry. Kluczem jest zrozumienie – wtedy obydwoje osiągniecie sukces.
Jeżeli natomiast ty sam masz problem i wiesz, że za dużo czasu spędzasz w telefonie, postaraj się ograniczyć przeglądanie Internetu i bezcelowe korzystanie z telefonu. Tak jak w przypadku malucha – postaraj się zamienić to w ruch czy odnajdź coś, co lubisz robić, co zajmie cię na tyle, aby telefon odłożyć na bok. Ważne jest, abyś wyrobił zdrowe nawyki rano i wieczorem – jeśli rano nie będziemy zaczynać od sięgnięcia po smartfona, to naprawdę będzie połowa sukcesu! Po jakimś czasie zwyczajnie nie będziemy mieli potrzeby tego robić, zobaczymy, że to dobrze zdrowiej zacząć dzień. Z kolei wieczorem warto wyciszyć się, aby nasz sen był pełny i właściwy – odłóż telefon minimum godzinę przed położeniem się do łóżka.
Zostaw komentarz