Smartfony stały się urządzeniami must have w dobie technologicznego postępu. Nie umiemy bez nich normalnie funkcjonować, bo potrafią pomóc nam dosłownie we wszystkim! Wyobrażasz sobie kupowanie chociażby książki kucharskiej, by uczyć się gotować? Bzdura, w tym momencie popularne są filmiki z przepisami na YouTube lub przepisy w formie zdjęć na Instagramie. Bez telefonu nie potrafimy też nawigować, planować czasu, a co najgorsze – rozmawiać. Nie wszyscy oczywiście, niestety jednak wśród ludzi młodych dostrzegamy ogromny odsetek osób, zatracających tę naturalną umiejętność. Coraz częściej ważniejsze są własne sprawy, śmieszne kotki na TikToku czy konwersacje na Messengerze, zapominamy jednak o zwyczajnej, ludzkiej rozmowie, odbywającej się w rzeczywistości. Łapiemy się na tym, że w tramwaju, autobusie czy metrze ludzie młodzi zanurzeni są w ekranach smart fonów.
Czy kolejne pokolenie będzie skupione wyłącznie na sobie, nie będzie już chęci do naturalnych dialogów i motywacji do spotkań towarzyskich? Czy wszystko przeniesie się do Internetu? Miejmy nadzieję, że nie, jeśli jednak należysz do osób z problemem nadmiernego używania smartfona i chcesz to jak najszybciej zmienić, powrócić do tradycyjnego funkcjonowanie bez przymusu stałego kontaktu poprzez media społecznościowe, zalecamy ci zapoznanie się z kilkoma poradami zebranymi przez nas. Mają one na celu uświadomić ci, że koncentrując się na smartfonowej rozrywce, zwyczajnie trwonisz życiowy czas, czego możesz kiedyś bardzo żałować. Spróbuj więc na chwilę odłożyć telefon i zastanowić się nad zmianami, jakie należałoby wprowadzić do codziennego funkcjonowania.
Co powinieneś zrobić? Możesz pobrać program, który będzie kontrolował twój czas spędzany w konkretnych aplikacjach. Możesz ustalić tam limit czasowy, po którym aplikacja zostanie zablokowana. To zdecydowanie zmotywuje cię do zaprzestania nieustannego zaglądania do tejże aplikacji.
Na co jeszcze zwrócić uwagę? Staraj się planować swój dzień albo w wieczór poprzedzający go, albo z samego rana. Co to oznacza? To tworzenie kilku konkretnych celów, na których powinieneś się skupić danego dnia, na przykład: 1. Zakupy. 2. Przeczytanie siedmiu rozdziałów książki. 3. Porządek w szafie z ubraniami. 4. Przygotowanie na jutrzejszy dzień w pracy. Nie musisz wypisać piętnastu, dwudziestu punktów. Ustaw ich tyle, abyś był w stanie je zrealizować w ciągu dnia. Pamiętaj o odpowiednich godzinach snu, o pełnowartościowych posiłkach. To klucz, by w twoim życiu zaczęły rządzić priorytety, a nie – niezbyt ważny – telefon komórkowy, będący złodziejem czasu… I koniecznie przestań odbierać nieznane numery. Sprawdź zanim odbierzesz.
Wieczorami odkładaj telefon minimum godzinę przed snem. Przygotuj się odpowiednio do odpoczynku, bądź dla siebie wyrozumiały, nie dokładaj sobie bodźców na koniec dnia. Nie dość, że zmęczysz wzrok, to jeszcze będziesz się pobudzał w nienaturalny sposób, co znacznie wpłynie na jakość twojego snu. Rano staraj się brać telefon dopiero po śniadaniu. To bardzo dobra zasada, ponieważ skutecznie odciągnie cię od porannego przeglądania mediów społecznościowych, a zatem utrwalania nałogu.
Zostaw komentarz