Jak rzucić smartfonowy nałóg?

Jak rzucić smartfonowy nałóg?

Jak rzucić smartfonowy nałóg, który wcale nie koncentruje się na uzależnieniu od nieustannego dzwonienia do znajomych (choć też może się tak objawiać), a raczej na… nieustannej łączności z siecią? Okazuje się, że wcale to nie jest aż tak trudne! Wystarczy, że wprowadzisz do swojego życia kilka radykalnych zmian. Wszystko zależy jednak od ciebie, od twojego podejścia i siły, samozaparcia. Nie umniejszaj tego nałogu – jest to uzależnienie jak każde inne, również niebezpieczne dla twojego zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. No bo czy powinno dziwić nas nagłe pogorszenie wzroku, gdy korzystamy z telefonu komórkowego niemal dwadzieścia cztery godziny na dobę?

No albo jak tu nie dziwić się pogłębiającej się depresji, skoro ciągle przeglądamy zdjęcia idealnych żyć idealnych ludzi z idealnymi, wysportowanymi figurami i idealnymi, bogatymi domami, pełnymi niesamowicie idealnych, pięknych rzeczy? No właśnie, może być ciężko, zwłaszcza gdy stany depresyjne pojawiały się u nas już wcześniej, a nieustanne podglądanie innych dodało swoje cztery grosze. Osoby zakompleksione, niepewne siebie, bojące się samorozwoju, inwestycji w samego siebie mogą zostać łatwo skaleczone przez inne osoby w internecie. Nie zapominaj, że w sieci nigdy nie jesteś anonimowy, choć może oczywiście ci się tak wydawać. Łatwo nie tylko skrzywdzić innych, ale również namierzyć tych, którzy ranią ciebie. Nie chodzi tylko o zwykłe niemiłe słowa, ale również o akty wykraczające poza prawo.

Zacznijmy od zmian, jakie powinieneś wprowadzić do swojego życia. Pamiętasz, jak kiedyś wyglądały twoje poranki, gdy jeszcze nie znałeś smaku Facebooka, Instagrama i TikToka w twoim telefonie? Powróć do takich poranków. Nie sięgaj po telefon, jak tylko otworzysz oczy. Och! Nadmiar bodźców od samego rana – najgorsze, co może być! Jeśli jednak potrzebujesz czegoś, co cię pobudzi, mamy zupełnie inne propozycje! Może spróbujesz złapać trochę energii, robiąc co rano krótki, piętnastominutowy spacer? Wyjdź na świeże powietrze, złap trochę oddechu. Jeśli wolisz jeszcze intensywniej zacząć dzień, zalecamy poranne bieganie, jazdę na rowerze lub trening. Nie zapomnij jednak o dostarczeniu energii również przez pokarm – pełnowartościowe śniadanie to gwarancja dobrego rozpoczęcia dnia.

Odnajdź w sobie pasję, coś, co będzie dla ciebie wspaniałą formą rozrywki po powrocie ze szkoły, pracy, uczelni. Nie uciekaj w najprostszy sposób – sięganie po smartfona i scrollowanie! Jest tyle różnych dziedzin, w których mógłbyś odnaleźć swojego konika! Nie bój się próbować. Najlepszą metodą w tej sytuacji jest metoda prób i błędów. Jeżeli koło plastyczne przez dwa tygodnie będzie jedynie męczarnią, spróbuj swoich sił na zajęciach z garncarstwa. Daj temu szansę. Jeżeli nadal nie będziesz zadowolony, nie wahaj się pójść na warsztaty pisarskie. I tak aż do skutku. Zobaczysz, że w końcu uda ci się zająć wolny czas czymś pożytecznym. Wieczorami natomiast wprowadź zasadę – odłożenie telefonu na godzinę przed snem. Zadbaj o wartość swojego odpoczynku. Czy wiesz, że twój sen jest o wiele gorszy, jeśli korzystasz z telefonu komórkowego przed samym snem? Uszanuj siebie i swoją potrzebę odpoczynku!

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *