Jak praktykować cyfrowy minimalizm?

Jak praktykować cyfrowy minimalizm?

Cyfrowy minimalizm to globalny ruch, mało sensacyjny, ale coraz bardziej powszechny. Promuje odpowiedzialne i zrównoważone korzystanie z technologii, ograniczając lub unikając uzależnienia. Ogólnie rzecz biorąc, technologia przyniosła nam ogromne możliwości, jak również wygodę. Kupujemy więcej rzeczy, szybciej, bez konieczności udawania się w kilka miejsc, uzyskujemy lepsze ceny towarów i usług, pracujemy bez wychodzenia z domu, mamy szeroki wybór rozrywek

Stopniowo stajemy się jednak uzależnionymi automatami, niezdolnymi do docenienia otaczającego nas świata i ludzi, którzy nas kochają. Czy pamiętasz, kiedy ostatni raz rozmawiałeś z kimś, nie patrząc co kilka minut na ekran telefonu? Jeśli nie możesz odpowiedzieć, prawdopodobnie nadszedł czas, aby odłączyć się od wszystkich urządzeń.

Jak zacząć praktykować cyfrowy minimalizm?

  • Przestań sprawdzać telefon co chwilę. Wiele osób posunęło się do skrajności sprawdzania swoich telefonów przez cały czas w obawie przed przegapieniem czegoś ważnego. Ta praktyka lub tendencja jest określana jako FOMO: fear of missing out. Konieczne jest odrzucenie takich obaw, a co za tym idzie, oparcia się pokusie sprawdzania telefonu komórkowego przy każdej okazji. Ważne wiadomości nie są generowane co sekundę.
  • Korzystaj z technologii, ale nie pozwól, by ona Cię pochłonęła. Nie, nie musisz pozbywać się swojej komórki. Podczas oczekiwania w gabinecie stomatologicznym możesz czytać pobraną książkę. Ale jeśli podczas czytania obserwujesz wszystkie powiadomienia, które przychodzą, to znaczy, że technologia wzięła górę.
  • Istnieje życie poza mediami społecznościowymi. Czy jeśli nie zamieścisz wszystkich zdjęć z ostatniego spotkania lub imprezy towarzyskiej, to znaczy, że nie bawiłeś się dobrze? Wiele osób nie ma kont w mediach społecznościowych i nadal żyje. Jest to możliwe. Liczy się to, co czujesz w danej chwili, tu i teraz. Liczy się doświadczenie, jak postuluje filozofia mindfulness.
  • Żyliśmy wiele lat bez technologii. Czy pamiętasz, jak to było wcześniej? Chodziliśmy na uczelnię, do szkoły, bez sprawdzania co chwilę telefonów komórkowych, bez dodawania lajków. W rzeczywistości nie mieliśmy smartfonów. I przetrwaliśmy.
  • Doceń swoją rzeczywistość. Najlepsze chwile z ludźmi i miejscami odbywają się twarzą w twarz, w tym samym momencie, w którym się dzieją. Pomyśl i zadaj sobie pytanie, czy przyjemniej jest być na tej plaży, czy tylko patrzeć na zdjęcie.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *