Jak czyścić telefon we właściwy sposób?

Jak czyścić telefon we właściwy sposób?

Według ekspertów akademickich i przełomowych badań, powierzchnie i przyciski telefonu mogą zawierać wiele szkodliwych wirusów i bakterii. Eksperci zalecają dokładne czyszczenie telefonu co najmniej dwa razy w tygodniu, aby utrzymać siebie i swoją elektronikę w jak najlepszej kondycji. Podczas gdy wiele produktów dezynfekujących jest używanych do czyszczenia telefonów, według specjalistów chusteczka dezynfekująca jest najlepszym sposobem na regularne dezynfekowanie telefonu. Poniżej nasi eksperci opowiadają, jak wyczyścić dowolny telefon komórkowy bez uszkadzania go ani obudowy.

Przyciski windy, poręcze, dystrybutory gazu, klamki. Prawie niemożliwe jest uniknięcie powierzchni zakażonych zarazkami w naszym codziennym życiu, dlatego tak ważne jest dokładne i regularne mycie rąk. Chociaż nie ma sposobu, aby zagwarantować, że powierzchnie publiczne są regularnie czyszczone, jest coś, czego dotykasz każdego dnia, nad czym masz kontrolę — telefon komórkowy. Możesz zapytać, jak brudne jest przeciętne urządzenie mobilne? Badanie z 2017 r. dotyczyło 27 telefonów należących do nastolatków i wykazało, że na ekranach znajdują się wirusy i bakterie, w tym E. coli, Staphylococcus aureus i Streptococcus, a także inne drobnoustroje. Rzeczywiście, telefony nie są uważane za winowajców, jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się chorób, ale wirusy mogą tkwić dłużej, niż mogłoby się wydawać.

Profesor epidemiologii i biostatystyki, mówi, że wirusy mogą zalegać na twardych powierzchniach od kilku godzin do kilku tygodni. Większość wirusów przeziębienia i grypy może przetrwać od kilku godzin do nawet 9 dni, w zależności od temperatury i wilgotności względnej. Jednak norowirus może przetrwać na powierzchni do czterech tygodni. Czyszczenie telefonu nie powinno być czymś, co powoduje utratę snu — ale regularne odkażanie może zmniejszyć ryzyko kontaktu z zarazkami, zwłaszcza w sezonie grypowym.

Czyszczenie telefonu nie będzie wymagało tych samych ściągających środków chemicznych, których używasz do wycierania twardego plastiku i szkła w domu. Forte mówi, że obejmuje to takie rzeczy, jak czysty wybielacz, środki do czyszczenia metalu lub środki czyszczące do łazienki przeznaczone do płytek lub fug. Nigdy nie spryskuj niczego bezpośrednio na telefon i unikaj nadmiernego nasycenia, ponieważ nie chcesz, aby telefon się zamoczył. Unikaj również środków czyszczących, które reklamują „siłę szorowania” lub podobnych materiałów ściernych. Apple ostrzega swoich klientów, że wytrzymałe komercyjne środki czyszczące mogą uszkodzić odporne na odciski palców powłoki na jego ekranach i prawdopodobnie zarysować szklane fronty, podczas gdy Samsung opublikował to samo ostrzeżenie dla swoich popularnych modeli Galaxy.

Jak wyczyścić i zdezynfekować telefon?

  • Zdejmij obudowę telefonu i wyłącz urządzenie.
  • Wypolerować ściereczką z mikrofibry. Delikatnie przetrzyj obudowę telefonu czystą ściereczką z mikrofibry, aby pozbyć się smug i zabrudzeń. To fizycznie usunie zarazki z powodu tarcia między tkaniną a szklaną powierzchnią. Nie oznacza to, że zabije zarazki, ale uniesie je z powierzchni — a mikrofibra robi to lepiej niż myjka lub ręcznik papierowy, ponieważ włókna mają większą powierzchnię do zatrzymywania brudu i dobrze wchłaniają tłuszcz.
  • Następnie sięgnij po chusteczkę dezynfekującą. Produkty są sprzedawane kupującym jako bezpieczne do miejscowego stosowania w elektronice, dodając, że skutecznie zneutralizują wszelkie pozostałe zarazki. Jeśli ściereczka jest zbyt mokra, najpierw ją wykręć. Następnie delikatnie przetrzyj każdą powierzchnię telefonu, unikając dotykania portów.
  • Pozostaw telefon do wyschnięcia na powietrzu przez co najmniej 5 minut. Podobnie jak większość środków dezynfekujących, spray jest najskuteczniejszy, jeśli pozostawi się na powierzchni do wyschnięcia na powietrzu przez co najmniej 10 minut. Ale nawet jeśli nie zostawisz telefonu mokrego przez tak długi czas, chusteczka z lizolem znacznie zdezynfekuje telefon, ponieważ producent twierdzi, że te chusteczki potrzebują tylko czterech minut na dezynfekcję.
  • Sięgnij po czysty ręcznik papierowy lub ściereczkę z mikrofibry. Zetrzyj resztki wilgoci. W idealnym przypadku nie należy używać tej samej ściereczki z mikrofibry, co w kroku 2, ale innej, którą ostatnio prałaś za pomocą środka do dezynfekcji prania. Niektóre ściereczki z mikrofibry można wybielić, ale nie wszystkie. Brudne ściereczki należy regularnie czyścić, aby uniknąć ponownego osadzania się brudu na powierzchniach i zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków. Zwykłe myjki można prać z wybielaczem. Zarówno zwykłe, jak i z mikrofibry można również gotować przez kilka minut.
  • Na koniec wyczyść obudowę telefonu. Powtórz ten sam proces z etui na telefon, ale pamiętaj, że możesz użyć bardziej ściągających środków czyszczących, ponieważ większość etui na telefon jest wykonana z trwałego twardego plastiku. Apple twierdzi, że nie należy używać wybielacza do akcesoriów, które zawierają powierzchnie z tkaniny lub skóry.

Czy mogę używać chusteczek na moim telefonie?

Możesz też wypróbować mieszankę łagodnego mydła i wody nałożoną na ściereczkę z mikrofibry. Mydło i woda nie będą tak skuteczne jak chusteczka, ale mogą również działać w celu zmniejszenia liczby zarazków żyjących w telefonie, jeśli zostaną starannie nałożone w taki sam sposób, jak chusteczka.

Możesz również rozważyć zakup osłony ekranu. Te pokrowce nie tylko pomagają chronić ekran telefonu, jeśli go upuścisz, ale mogą wytrzymać silne środki ściągające, chusteczki Clorox lub większość środków czyszczących, ponieważ większość modeli jest wykonana tylko ze szkła lub plastiku i często bez warstw odpornych na rozmazywanie które mogą się rozpuścić.

Jak często należy czyścić telefon?

Może nie jest to odpowiedź, na którą liczysz, ale szybkie przetarcie telefonu ściereczką z mikrofibry jest najskuteczniejsze, jeśli robisz to codziennie . Nie musisz codziennie robić gruntownego czyszczenia, ale trzymam pod ręką kilka ściereczek z mikrofibry przy biurku i w domu, których używam do szybkiego wycierania brudu z ekranu każdego dnia. Zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach zalecam stosowanie chusteczek co drugi dzień lub co najmniej dwa razy w tygodniu.

Jeśli codzienne wycieranie telefonu brzmi jak coś, o czym nie będziesz pamiętać, możesz spróbować wykorzystać moc światła ultrafioletowego. Światło UV uszkadza kwas nukleinowy wirusa, sprawiając, że nie jest on już zakaźny – dawka światła UV i odległość od telefonu określa, jak długo będziesz go potrzebować. Produkty takie jak PhoneSoap , urządzenie, które pozwala użytkownikom pozostawić telefon w zamkniętej przestrzeni ładowanej światłem UV na pełne 10 minut, są dostępne. Ale obaj eksperci zgadzają się, że mycie rąk i używanie chusteczki dezynfekującej do dezynfekcji telefonu jest lepszym rozwiązaniem niż używanie światła UV.

Jak utrzymać telefon komórkowy w czystości?

Nawet jeśli poświęcisz trochę czasu na regularne czyszczenie telefonu, może on szybko zostać ponownie narażony na działanie zarazków i innych szkodliwych bakterii. Jakie są najlepsze sposoby na zmniejszenie ich ilości, na które narażony jest telefon? Oto kilka sytuacji, w których telefon powinien pozostać w kieszeni.

Unikaj skrolowania ekranu w transporcie publicznym. Jeśli sobie z tym poradzisz, unikaj korzystania z telefonu podczas dojazdów środkami transportu publicznego, ponieważ zarazki, z którymi zetkniesz się na poręczach i uchwytach, mogą łatwo trafić na ekran telefonu. Najlepszy czas na korzystanie z telefonu w pociągu, autobusie lub promie jest wtedy, gdy siedzisz i nie trzymasz drążka ani uchwytu.

Zostaw telefon poza łazienką. Badanie z 2018 r. wykazało , że 3 na 4 Amerykanów wysyła SMS-y, dzwoni w toalecie. I chociaż należy myć ręce przed i po skorzystaniu z toalety, istnieje wiele badań ilustrujących, jak wiele szkodliwych zarazków czai się w łazienkach, co ułatwia im przedostanie się na ekran.

Wydrukuj swoje przepisy. Jeśli możesz poprosić telefon o odczytanie instrukcji, jest to dobra alternatywa. Zanieczyszczenie krzyżowe między telefonem a powierzchniami kuchennymi może być łatwe, jeśli gotujesz z surowych składników, w tym drobiu, wołowiny, wieprzowiny i ryb. Pamiętaj, aby dokładnie umyć ręce przed i po obróbce surowych składników podczas gotowania, a także zaoszczędzisz ekran telefonu.

Załóż go na siłownię. Umieszczenie telefonu w opasce lub bezpieczne w kieszeni na narzędzia jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż pozostawienie go na sprzęcie treningowym, który mógł nie zostać dokładnie zdezynfekowany między użyciami

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *