Powstanie mediów społecznościowych, ich rosnąca popularność oraz fakt, że większość z nas codziennie korzysta ze smartfona lub komputera doprowadziły do powstania nowej jednostki chorobowej – FOMO. Czym ono jest i w jaki sposób się od niego uwolnić?
Czym jest FOMO?
Jest to skrót od angielskiego fear of missing out i oznacza strach przed przegapieniem czegoś. Osoba dotknięta tym syndromem odczuwa lęk na samą myśl, że coś mogłoby ją ominąć, dlatego regularnie przegląda popularne media społecznościowe, takie jak facebook czy instagram.
FOMO – objawy
Wśród dominujących symptomów, można wyróżnić przede wszystkim:
- częste odblokowywanie smartfona i sprawdzanie powiadomień,
- chęć, by dzielić się z innymi swoimi zdjęciami, przeżyciami, wspomnieniami czy informacjami,
- chorobliwe uczucie prześcignięcia innych ludzi w ilości wyświetleń, lajków,
- ciągła chęć udowodnienia innym, że jest się lepszym od nich,
- lęk przed utratą dostępu do internetu i w konsekwencji niemożność sprawdzenia, co dzieje się u innych,
- uczestniczenie w jak największej ilości wydarzeń, mimo zmęczenia i zniechęcenia.
Czy FOMO można leczyć?
Syndrom FOMO może znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie w domu i pracy. Dzieje się tak, ponieważ głowę ciągle mamy zaprzęgniętą myślami o tym co właśnie dzieje się u innych, co właśnie przegapiliśmy i mimowolnie od razu sięgamy po telefon. W takim przypadku najlepsza może okazać się psychoterapia. Pozwoli ona wydostać się z nałogu jakim jest internet, przestać ciągle porównywać się z innymi i odpocząć od mediów społecznościowych.
Podsumowanie
Rozwój mediów społecznościowych to nie tylko zalety, jak szybki i prosty kontakt z najbliższymi, ale także ciemne strony. I właśnie tym jest FOMO – dysfunkcją zrodzoną przez wyidealizowany świat facebooka czy instagrama. Gdy tylko zobaczymy u siebie objawy syndromu i będą nam one przeszkadzać w życiu, to warto udać się po pomoc do specjalisty i podjąć terapię. Pozwoli nam to wrócić do normalnego życia, bez strachu i lęku.
Zostaw komentarz