Dlaczego nie odbieram nieznanych numerów?

Dlaczego nie odbieram nieznanych numerów?

Dlaczego nie odbieram nieznanych numerów? Mógłbym odpowiedzieć jednym zdaniem – bo nie chcę rozmawiać z nieznajomymi. Ale nie jest to sedno sprawy więc można jeszcze dodać, że mój czas jest zbyt cenny, aby nieznajoma osoba zabierała go. Można dodać też, że ten nieznany numer zapewne coś ode mnie chce (na 99% tak jest) a ja niekoniecznie chcę nieznajomym coś dawać. A jeszcze jedną poprawną odpowiedzią będzie, że to niebezpieczne i jeśli raz odbierzesz nieznany numer to nie będziesz już miał spokoju. A przez wylogowanie się, bardzo cenię sobie spokój. Ale po kolei bo bardzo chaotycznie zacząłem.

Czym są nieznane numery w moim pojęciu?

Nieznane numery dla mnie to wszystkie numery, których nie mam w książce telefonicznej. To takie, gdzie na wyświetlaczu wyświetla mi się sam numer, bez informacji kto jest po drugiej stronie.  Nie mam tu na myśli numerów prywatnych, zastrzeżonych czy niewidocznych. To zupełnie inna kategoria, której nawet nie biorę pod uwagę i mam całkowicie zablokowane (w telefonie można zablokować numery prywatne i zastrzeżone). Ja zablokowałem takie, jeśli ktoś ukrywa się ze swoim numerem przede mną to niestety dla niego nie ma do mnie dostępu.

Dlaczego nie odbieram nieznanych numerów?

Jak powiedziałem na wstępie, jest wiele powodów, dla których nie chcę odebrać telefonu nie wiedząc kto jest po drugiej stronie słuchawki. Głównie dlatego, że bardzo cenię sobie mój czas a odebranie telefonu, to danie swojego czasu rozmówcy. Jeśli dzwoni ktoś z rodziny czy przyjaciół to oczywiście odbiorę jeśli tylko mam chwilę, ale obcej osobie nie poświęcę ani minuty czasu, który mam na spędzenie z rodziną (w godzinach pracy i z telefonem służbowym to inna sprawa, ale mówimy tu o odbieraniu prywatnego numeru). Jednak powodów jest więcej, przedstawię je poniżej.

Odbieranie nieznanych numerów jest niebezpieczne

Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale wystawianie się na kontakt z nieznanymi numerami może być niebezpieczne. Obecnie bardzo dużo przeróżnych oszustów podszywa sie pod banki, firmy telekomunikacyjne, kurierów, platformy sprzedażowe itd. Umyślne narażanie się na kontakt z oszustami jet niebezpieczne. Dlatego wolę nie odbierać telefonu, gdy nie wiem kto jest po drugiej stronie. Po prostu wolę przed odebraniem sprawdzić, kto kryje się po drugiej stronie, aby wiedzieć z kim mam do czynienia.

Odbieranie nieznanych numerów przyciągnie kolejne telefony

To jedna z ważniejszych zasad. Numer telefonu dla marketerów jest ważny. Jednak najważniejszy jest numer telefonu, który działa (jest aktywny) i który jest odbierany. Jeśli raz odbierzemy taki numer, trafia on do bazy numerów, do których można dzwonić. Weryfikują to krążące po numerach boty (to ta sytuacja gdy dzwoni telefon, my odbieramy, a telefon rozłącza się). Jeśli już trafimy na listę takich numerów, to możemy spodziewać się setek połączeń od przeróżnych telemarketerów i telesprzedawców.

Nie lubię niezapowiedzianych wizyt i niezapowiedzianych telefonów

Nie lubię, wręcz nienawidzę jak ktoś odwiedza mnie bez zapowiedzi. Zarówno w pracy jak i  w domu. Podobnego zdania jest moja żona, więc tutaj dobraliśmy się wyśmienicie. Podobnie nie lubię, jak ktoś dzwoni do mnie bez zapowiedzi. Tak, dobrze przeczytaliście, do mnie dzwoni się z zapowiedzią i wszyscy tego nauczyli się już. Wysyłają wiadomość z pytaniem kiedy można zadzwonić albo informacją „zadzwoń jak będziesz mógł”. Wtedy dzwonię albo odbieram jak jesteśmy umówieni. Dlaczego? Ano dlatego, że niezapowiedziany telefon podobnie jak niezapowiedziana wizyta odrywa mnie od obecnego zajęcia. Uważam, że niezapowiedziana wizyta czy też niezapowiedziany telefon to powiedzenie mi „rzuć wszystko co robisz bo teraz ja jestem najważniejszy”. Jest to bardzo niegrzeczne. Ja szanuję swój czas i wymagam tego od innych.

Nic nie potrzebuję, więc nie chcę być nękany i nagabywany

Nieznany numer zazwyczaj dzwoni aby coś sprzedać. Czy to z banku chcą mi zaoferować super kredyt, którego nie potrzebuję, albo z firmy ubezpieczeniowej, gdzie do OC auta chcą mi dodać super ubezpieczenie domu, albo dzwonią od operatora telefonicznego chcąc mi dodać darmowych minut, albo z zaproszeniem na pokaz garnków. Nic z tych rzeczy nie potrzebuję i nie chcę być nagabywany. Jakbym coś potrzebował to bym to kupił. Jakbym chciał bawić się w telezakupy to bym zadzwonił do Mango. Nie chcę kupować niepotrzebnych mi rzeczy przez telefon, więc mając pewność, że chcą mi coś sprzedać po prostu ich nie odbieram.

Zapewne to dzwoniący ma sprawę a ja nie mam czasu dla nieznajomych

W większości przypadków, wręcz prawie zawsze, to dzwoniący ma do mnie jakąś sprawę. Chce coś załatwić, coś sprzedać, coś potrzebuje, czegoś się dowiedzieć itd. A ja najzwyczajniej w świecie nie mam czasu dla nieznajomego i jego potrzeb. Zazwyczaj dzwoni gdy jem z rodziną posiłek, bawię się z córką, jestem z nią na spacerze czy też czytam książkę. Tak wygląda mój dzień i w tych chwilach może zadzwonić nieznajomy. I ja muszę to rzucić i poświęcać mu czas. Wybrać nieznajomego z jego sprawą nad czasem z rodziną. Niedoczekanie.

Telefon jest dla mnie a nie ja dla telefonu

Prosta zasada, którą odkryłem parę lat temu, jeszcze przed moim wylogowaniem się. Telefon to moje narzędzie, ma służyć mi i tylko mi. Nie może być tak, że to ja jestem niewolnikiem telefonu. To tak jakby młotek nakazywał mi przybijać gwoździe. Nie, telefon należy do mnie i to ja decyduję kiedy i jak go używać. Dodatkowo, jeśli ktoś do mnie dzwoni, musi mieć świadomość, że to nie on poprzez swój telefon (narzędzie) będzie wymuszał na mnie poprzez moje narzędzie (mój telefon) jak mam się zachować. Że w danej chwili muszę rzucić wszystko co robię i muszę koniecznie teraz odebrać. Bo dzwoniący i mój telefon tego ode mnie wymagają. Nie ma tak. To telefon służy mi a nie ja telefonowi.

Jak radzić sobie z nieznanymi numerami?

Sprawdzanie numerów zanim się odbierze

Jeśli na wyświetlaczu telefonu pojawił mi się jakiś nieznany numer, to robię prostą rzecz. Wpisuję go w Google albo bezpośrednio w moją ulubioną wyszukiwarkę nieznanych numerów https://www.ktoto.info/ żeby dowiedzieć się, kto do mnie dzwoni. Tam użytkownicy z taką samą awersją do numerów jak ja dzielą się swoimi spostrzeżeniami o numerach telefonów. Informują się nawzajem kto to taki, czyj to numer i w jakim celu dzwonią. mając taką wiedzę mogę podjąć świadomą decyzję czy chcę odebrać czy też nie będę rozmawiał z tą osobą czy też taką firmą.

Wyciszenie telefonu poza kilkoma numerami

Mój telefon jest zawsze wyciszony. Kiedyś miałem włączone wibracje, ale denerwowały mnie i rozpraszały podczas pracy. Więc już jest kompletnie wyciszony poza kilkoma kontaktami (wspólnik, żona, rodzina, najbliżsi przyjaciele). Przez to nigdy dzwoniący telefon nie przeszkadza mi. Co jakiś czas, gdy skończę jakieś zadanie czy projekt to zerknę na telefon i oddzwonię na niektóre połączenia, które wydają się ważne.

Dbanie o swój numer i posiadanie numeru do SPAMu

Nigdy nie podaję swojego numeru na żadnej stronie. Dotyczy to wszelakich formularzy rejestracyjnych, kupna ubezpieczenia, wysyłki paczki, rejestracji na allegro itd. Mój numer jest tylko w jednym miejscu – w moim banku – z zastrzeżeniem że nie wyrażam zgody na marketing ani przekazywanie numeru żadnym podmiotom. Służy po prostu do autoryzacji przelewów. Jednak nie da się tak żyć. Dlatego mam drugi telefon, który leży cały czas w szufladzie biurka, nie nosze go ze sobą. Jest to mój „SPAMphone” czyli telefon wykorzystywany do podawania. Lata temu założyłem sobie skrzynkę email specjalnie do spamu. I tego adresu mailowego używałem w formularzach rejestracyjnych. przez to moja właściwa skrzynka mailowa pozostaje wolna od spamu. Wpadłem więc na pomysł, żeby zrobić to samo z numerem telefonu i pomysł sprawdza się świetnie.

Podsumowanie

Jak mówi Jakub Goldberg, ekspert serwisu ktoto.info czyli mojej ulubionej witryny:

Nieodbieranie nieznanych numerów, to najlepsze co możesz zrobić dla swojego spokoju. Na teraz i w przyszłości.

I z takim podsumowaniem warto zakończyć temat nieznanych numerów.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *